Jaak Mae soovitused Tartu Maratoni edukaks läbimiseks

Vaid mõne päeva pärast, pühapäeval, toimub järjekordne Tartu suusamaraton. Olümpia ja maailmameistrivõistluste medalimees murdmaasuusatamises Jaak Mae annab mõned praktilised soovitused suusamaratoni edukaks läbimiseks ja hea enesetunde säilitamiseks.

Joo ja söö rajal olles

“Kindlasti on spordis väga oluline piisavalt juua ja seda eriti pikkadel distantsidel. Organismi vedeliku taset tuleb hoida tasakaalus. Juhul, kui sõidu ajal tekib tugev janutunne võib juba hilja olla,” räägib Mae.

Spordijooki tuleks tarbida vähemalt 150 ml iga 20 minuti tagant. Siis jõuab vedelik imenduda ning töövõime säilib kauem. Jook ei tohiks olla külm ega kuum, vaid kehatemperatuuril, kuna siis imendub see kõige kiiremini. Väga heaks joogiks suusamaratonil on kissell, mis annab energiat ning selles olevad süsivesikud aitavad jõuvarusid taastada.

Toitlustuspunktid on rajal põhjusega – igas toitlustuspunktis peaks midagi sööma-jooma, mitte sealt läbi tormama lootuses nii konkurentidest mööduda. Teeninduspunktides pakutav on valitud just selliselt, et keha saaks kiiresti vajaliku energia kätte ning janu oleks kustutatud.

Korrigeeri menüüd enne võistlust

Oluline ei ole ainult see, mida tarbida maratonipäeval rajal, vaid ka juba enne tuleb jälgida, mida suhu panna. “Viimasel nädalal enne maratoni tasub rohkem tähelepanu pöörata süsivesikutele ja süüa ka tavapärasest enam, et lihased saaksid energiast laetud. Selleks sobivad hästi pastatooted, lisaks kergemad valgud,” räägib Mae.

Suusamehe soovitus harrastajatele on toituda tervislikult ja mitmekülgselt pidevalt, sest siis ei pea viimasel nädalal oma menüüd muutma ja võib kindel olla, et maraton möödub edukalt.

Treenimise asemel puhka

Viimasel nädalal enne maratoni kiputakse sageli trenniga üle pingutama, lootuses veel oma sooritusvõimet parandada. Tegelikkuses tuleks aga vastupidiselt teha taastava iseloomuga treeningud ja pigem rohkem puhata kui rassida suusarajal või spordisaalis.

Varustus korda

Kindlasti tuleb vaadata üle varustus, et see oleks terve. Võistluspäeva riietus tuleks valida vastavalt ilmaoludele. Riietuma peaks kihiliselt- alla spordipesu, järgmisena soojenduskiht ning kõige peale vett ja tuult pidav, kuid samas hingav spordijakk ja püksid.

Päev enne maratoni võiks teha veel kerge liikumise suuskadel, tutvuda raja- ja lumeoludega ning vastavalt sellele suusad maratoniks määrida.

Head valmistumist ning edukat maratoni!

/